Nie dziwi, że celowo zaplanowana aktywność fizyczna – spacery, bieganie, pływanie, uprawienie sportu, chodzenie na siłownię – korzystnie wpływają na mózg. Ale co z wszystkimi codziennymi czynnościami? Ze wstawaniem z łóżka, myciem zębów, otwieraniem lodówki, parzeniem kawy, braniem prysznica, ubieraniem się, goleniem, nakładaniem makijażu, prowadzeniem samochodu, korzystaniem z komputera, przygotowywaniem kanapek, odkurzaniem, przestępowaniem z nogi na nogę, gdy stoimy w kolejce… – z tymi wszystkimi najdrobniejszymi ruchami wykonywanymi codziennie!
Oto zaskakująca dobra wiadomość: te drobne czynności mogą przynosić wielkie korzyści. Naukowcy z Alzheimer’s Disease Center na Rush University w Chicago przebadali ponad 500 zdrowych osób w wieku pomiędzy osiemdziesiątym a dziewięćdziesiątym rokiem życia. Założono im na dziesięć dni na rękę Actical, czyli specjalne urządzenie podobne do zegarka. Ten zdumiewający aparacik zapisuje stopień i intensywność każdej aktywności fizycznej, począwszy od energicznych ćwiczeń, po drobne ruchy mięśni. Informacje przechowuje w postaci „liczby aktywności”. Zsumowanie „liczby aktywności” z dwudziestu czterech godzin daje niezwykle dokładny wynik „całkowitej dziennej aktywności”.
Naukowcy porównali następnie poziom „całkowitej dziennej aktywności” badanych z wynikami testu na sprawności poznawcze. Niezwykłe jest to, że wyższa ilość „całkowitej dziennej aktywności” oznaczała też lepszą sprawność poznawczą we wszystkich pięciu ważnych aspektach: pamięć epizodyczna, pamięć semantyczna, pamięć operacyjna, szybkość percepcji oraz zdolności wizualno-przestrzenne. Działo się tak niezależnie od wieku badanych, ich płci, wykształcenia, wagi, chorób naczyniowych oraz innych czynników związanych z demencją.
Według naukowców, te ekscytujące informacje sprawiają, że kwestia wykorzystania aktywności fizycznej do zwalczania alzheimera nabiera nowego znaczenia. Tradycyjne ćwiczenia są bardzo ważne, ale możesz też zwiększyć korzyści, poruszając się w jakikolwiek pomysłowy sposób, jaki tylko przyjdzie ci do głowy.
Co robić? Wszystko, co sprawia, że ciało się porusza. Poruszaj stopami, przebieraj palcami, gdy tylko możesz, rezygnuj z windy na rzecz schodów. Po prostu pamiętaj, aby korzystać z mięśni – małych, większych, ale zawsze i wszędzie. Z punktu widzenia mózgu, każdy rodzaj ruchu ma znaczenie i pozwala uchronić się przed utratą pamięci oraz możliwością zachorowania na alzheimera.