Wyobraź sobie, że oglądasz pod mikroskopem tkankę mózgową dwóch kobiet. Jedna z nich zmarła w wieku lat osiemdziesięciu, a druga dziewięćdziesięciu. U obu stwierdzono zaawansowane zmiany patologiczne w mózgu – obecność tak zwanych blaszek i splątków, będących oznaką choroby Alzheimera. A jednak za życia pierwsza z nich funkcjonowała jak osoba chora na Alzheimera, podczas gdy druga była tak sprawna umysłowo, że lekarze badający jej uszkodzony mózg ledwie mogli w to uwierzyć.
Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago znaleźli wytłumaczenie tej różnicy. Kobieta sprawna intelektualnie utrzymywała częste kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Bogate życie towarzyskie sprawiło, iż zgromadziła tak zwaną rezerwę poznawczą, która uodporniła ją na zmiany wywołane poważnym uszkodzeniem mózgu. Chociaż może to brzmieć niewiarygodnie, bliskie kontakty z innymi w pewien sposób uodparniają mózg na postępujące zmiany degene- racyjne. Autor badania, dr nauk medycznych David Bennett z Rush University, komentuje to następująco:
„Chociaż choroba rozwija się w swoim własnym tempie, nie tracisz pamięci”.
Okazuje się, że dziewięćdziesięcioletnia kobieta, która nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, iż cierpi na chorobę Alzheimera, miała dziesięć razy większe grono rodziny i przyjaciół niż druga, młodsza, wykazująca objawy tej choroby. Chociaż u obu stwierdzono w mózgu mniej więcej taką samą liczbę blaszek i splątków, to jednak kobieta bardziej aktywna towarzysko osiągała znacznie lepsze wyniki w testach umiejętności poznawczych niż ta, która izolowała się od ludzi.
Dalsze wnioski są jeszcze ciekawsze. Im większa fizyczna degeneracja mózgu, tym korzystniejszy wpływ na intelekt i pamięć wywierają kontakty z szerokim gronem przyjaciół i rodziny.
Nie wiadomo, jak to się dzieje, że pomimo znacznego uszkodzenia mózgu w jakiś cudowny sposób można zachować sprawność umysłową dzięki bliskim relacjom z wieloma osobami. Bennett twierdzi, iż najbardziej przekonujące naukowe wyjaśnienie jest takie: utrzymywanie kontaktów towarzyskich usprawnia funkcjonowanie mózgu i przyczynia się do powstania nowych połączeń nerwowych, które omijają blaszki i obszary uszkodzone przez postępującą chorobę Alzheimera. Im większa rezerwa poznawcza zgromadzona w ciągu całego życia, tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniemy wystąpieniu objawów.
Co robić? Utrzymuj częste kontakty z przyjaciółmi i rodziną, nie tylko współmałżonkiem i/lub dziećmi, ale także wnukami, bratankami, bratanicami, siostrzenicami, siostrzeńcami, wujami, ciotkami, kuzynami i teściami – z każdym, z kim czujesz jakąś więź i z kim możesz swobodnie rozmawiać. Poszerzaj grono znajomych; nawiązuj nowe przyjaźnie. Ważny jest regularny kontakt – poczucie bliskości zamiast poczucia wyizolowania i osamotnienia.