Plastry nikotynowe mogą zapobiec przekształceniu się problemów z pamięcią

W pewnym momencie życia, w wieku średnim, niektórzy po­padają w stan nazywany łagodnym upośledzeniem sprawno­ści poznawczych (MCI). Oznacza to, że pamięć się pogarsza, a mózg wykazuje objawy uszkodzeń, które mogą przekształcić się w chorobę Alzheimera. MCI to faza przejściowa pomiędzy prawidłowym funk­cjonowaniem poznawczym a demencją w przebiegu choroby Alzhei­mera i może trwać mniej więcej dziesięć lat. Naukowcy poszukują metod leczenia, które mogłoby zapobiec przekształcaniu się tych za­burzeń w demencję, co następuje w 10-15 procent przypadków MCI rocznie.

Właśnie dlatego dr nauk medycznych Paul A. Newhouse, zastęp­ca dyrektora do spraw naukowych z University of Vermont Center on Aging poprosił 74 osoby niepalące w wieku od pięćdziesięciu pięciu lat wzwyż, które cierpiały na MCI, aby przez rok stosowały plastry ni­kotynowe. Być może zaskoczy cię fakt, że nikotyna może poprawiać działanie acetylocholiny, neurotransmitera, którego ilość w mózgach osób z MCI i chorobą Alzheimera zwykle się zmniejsza, a tym samym może poprawiać zdolność uczenia się, pamięć i koncentrację. W bada­niach na zwierzętach nikotyna zmniejszyła także poziom toksyczne­go beta-amyloidu w mózgu i blokowała jego zdolność do upośledza­nia funkcji poznawczych.

Newhouse wiedział, że prawdopodobnie jest ona dobrym środ­kiem na powstrzymanie stopniowej utraty sprawności poznawczych, problem polegał oczywiście na tym, że w postaci dymu papierosowe­go jest uzależniająca, zaś palenie wywołuje raka, otępienie naczynio­we i inne choroby. Wpadł wtedy na pomysł, aby podawać tę potencjal­nie poprawiającą pamięć substancję w postaci plastrów naklejanych na skórę, które nie wywołują uzależnienia i regularnie uwalniają nie­wielkie tylko dawki nikotyny. Sposób okazał się skuteczny.

W podwójnie ślepej próbie przeprowadzonej przez Newhousea, osoby z upośledzeniem pamięci, które stosowały plastry nikotynowe, wypadły lepiej na testach sprawności poznawczych, w tym na testach przypominania sobie słów, szybkości pamięci i czasu reakcji. Poprawa poznawcza była większa u osób, które miały podwójny gen ApoE4, będący czynnikiem ryzyka w chorobie Alzheimera.

Newhouse twierdzi, że plastry nie wywoływały żadnych skutków ubocznych, za to obniżały ciśnienie krwi. Jest on entuzjastycznie na­stawiony do pomysłu, że stosowanie plastrów nikotynowych może być jednym ze sposobów leczenia najwcześniejszych objawów utra­ty pamięci.

Co robić? Po pierwsze, czego nie robić: nie palić papierosów po to, by dostarczyć mózgowi nikotynę. Palenie jest niebezpieczne, a dawki nikotyny, jakie zapewnia, nie utrzymają się długo. Jeśli jednak zauważysz, że twoja pamięć się pogarsza, zacznij może stosować pla­stry nikotynowe, aby przekonać się, czy będzie to skuteczna metoda. Dawka nikotyny zawarta w każdym plastrze stosowanym w badaniu Newhousea była taka sama, jak w plastrach stosowanych przez osoby, które chcą rzucić palenie. Nie powodowała ona również większych skutków ubocznych ani uzależnienia. Jeśli ta propozycja cię zainteresowała, omów ją ze swoim lekarzem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.